Obec Černíkovice
ObecČerníkovice

Šachy

Šachová hra v dnešní podobě vznikla v 15. století v jižní Evropě úpravou perské deskové hry šatranž, následníka staré indické hry čaturanga. Její prapůvod však sahá do Číny až do 2. století  před naším letopočtem. Šachy se v Evropě rychle rozvíjely, vznikaly šachové kluby, byly pořádány zápasy a byla vydávána šachová literatura. V 19. století došlo k organizacím šachových soutěží a od té doby se šachy považují také za sport. Není bez zajímavosti, že prvním mistrem světa se roku 1866 stal pražský rodák Wilhelm Steinitz, a když byl v roce 1927 založen titul mistryně světa pro ženy, stala se mistryní světa čecho angličanka, hrající za Československo, Věra Menšíková. Ta byla mistryní světa až do roku 1944, kdy bohužel zahynula při německém raketovém ostřelování Londýna.

V Černíkovicích podle pamětníků žili vyznavači královské hry i v minulosti, oficiální zápisy o této hře začínají ale až na sklonku šedesátých let minulého století. Otci zakladateli organizovaného šachu v naší obci se stali pánové Ladislav Klár a Miroslav Císař, kteří společně s několika dalšími nadšenci začali hrát korespondenční ligu. Když se jejich počet dále rozrostl, byl v roce 1972 založen šachový oddíl při místním TJ Sokol. Oddíl si hned od svého vzniku počínal velmi agilně a vysílal své členy do soutěží družstev i jednotlivců v rámci okresu, později i do krajských soutěží. Byly zde pořádány i některé okresní přebory a turnaje o ceny pro příchozí, oblíbené mezi hráči v širokém okolí. Do Černíkovic si jezdili rádi zahrát i hráči až z Náchoda.

Výborným počinem se v druhé polovině osmdesátých let stalo založení žákovského kroužku při místní ZŠ. Jeho členové dosahovali výborných výsledků, za zmínku stojí titul mistra ČSFR a poté i ČR mladého Rydla a jeho start na MS a dvojnásobná účast na ME v jeho věkových kategoriích. V těchto turnajích obsadil jednou 12. a dvakrát 13. místo z přibližně stovky startujících. Výborná byla v i přední umístění sourozenců Voborníkových v okresních soutěžích i v ČS poháru. Děti jednou vyhrály i okresní přebor žákovských družstev.

Dobrá výkonnost mládeže tehdy pomohla družstvu dospělých, protože jimi byla doplněna jeho soupiska. Toto družstvo bylo v devadesátých létech již na ústupu, postihla jej některá nečekaná úmrtí, někteří hráči přestoupili do vyšších soutěží, někteří ukončili činnost, atd. Když již nebylo možno postavit sestavu k zápasu, byl oddíl uveden do klidu a v roce 2001 mu byla ukončena registrace.

Šachy zde ale úplně neskončily! V roce 2006 se několik bývalých aktivních hráčů dohodlo, že si budou v zimních měsících chodit zahrát a tak se již 11 sezon v místních hospodách odehrávají líté boje o body do tabulky. Je zásluhou organizátora, pana Pavla Vilímka, že se o tuto akci začal zajímat TJ Sokol, poté i obecní úřad a místní podnikatelé a tak se hraje nejen o body, ale i o ceny. Ty při vyhlášení výsledků posledních dvou ročníků dokonce předávala osobně paní starostka. Zajímavostí je rovněž, že polovina startujících je starších 70 let.

V Černíkovicích bohužel chybí šachová mládež. V místní ZŠ byl nedávno krátce činný šachový kroužek. Snad se dočkáme i dalšího pokračování této bohulibé činnosti.

Závěrem ještě jedna šachová aktualita: Možná není tak úplně známo, že v naší obci žije první šachista okresu, velmi silný ligový hráč mistrovské třídy, člen oddílu Panda Rychnov nad Kněžnou, pan Petr Kačírek, který si v Domašíně postavil rodinný dům.

Věřme, že v Černíkovicích se šachy hrát nepřestanou a že v dalších létech vyrostou nástupci bývalých úspěšných reprezentantů naší obce. Vždyť šachy jsou nejen hra královská ale hlavně hra pro radost!