Co se týká historie našeho spolku, jeho začátky jsou, dle zatím získaných informací a různých dokumentů, datovány do období kolem roku 1925 – 1927. V této době zde již byla založená honební společnost, jejíž členové byli převážně majitelé polností, které se nacházely v katastru obce Černíkovice. Od tohoto období jsou zachovány poměrně zajímavé korespondence mezi honební společností a okresním hejtmanstvím, z meziválečného období jsou dochovány smlouvy o pachtovném, kdy smlouvy o propachtování honitby sepisovalo německé velení na nižším mysliveckém úřadě v Hradci Králové. Výměra pronajímané honitby byla 562 hektarů a platilo se za ni dva tisíce korun.
Bohužel do roku 1950 není zatím známa žádná informace o členech, kteří se podíleli na řízení mysliveckého spolku. To se mění rokem 1951, kdy honební společnost vedená panem Františkem Hanušem pronajímá své polnosti myslivecké společnosti v Černíkovicích, jejímž předsedou je pan František Tomas. Členů je devět a je zde podrobně popsáno, jaké funkce ve spolku zastávali, i to, jaké bylo jejich povolání nebo jakou živnost vlastnili. Výměra honitby byla 668 hektarů. Největší podíl připadal na pole 422 ha, lesy byly zastoupeny 101 ha, louky 133 ha, pastviny 10 ha a vodní plocha 2 ha. Honitba se pronajímala na šest let a myslivecká společnost za ni platila 2 500 korun ročně.
Co se týče 70. let, v tomto období dochází ke sloučení s mysliveckým spolkem Domašín, čímž dochází k rozšíření honitby. Rozloha honitby se ještě dvakrát měnila, neboť v roce 1983 došlo ke sloučení s mysliveckým sdružením Třebešov –Libel, toto spojení bylo v roce 1993 ukončeno a myslivecké sdružení má od té doby v pronájmu výměru 954 hektarů polí a lesů.
Vzhledem k tomu, že pole jsou zastoupená v naší honitbě 787 ha, lesy 163 ha, vodní toky 4 ha, jedná se z mysliveckého hlediska o polní honitbu, ve které je z hlediska žijící zvěře nejvíce zastoupená zvěř srnčí, dále je zde možno potkat zvěř mufloní a černou. Z drobné zvěře zde má poměrně dobré zastoupení zajíc polní, i když jeho stavy nedosahují takových počtů jako v 60. – 70. letech, kdy i naše myslivecké sdružení se podílelo na odchytu živé zvěře a jejího exportu do zahraničí. Co se týká bažanta obecného, jeho početní stavy se udržují na normované výši jen díky tomu, že je uměle odchován. Z tohoto důvodu byla v roce 2001 postavená voliéra k odchovu bažantích kuřat a následně na to jsme v roce 2007 zažádali o zřízení bažantnice v části honitby, která svým přírodním prostředím co nejvíce vyhovuje chovu bažanta obecného. Současně s povolením bažantnice jsme se zapojili do programu záchrany koroptve polní, která se v naší honitbě taky vyskytuje. V blízkosti vodních toků nebo rybníků je nejčastěji vidět kachna březňačka, lyska černá nebo některý z druhů poláků. Při troše štěstí můžete zahlédnout čápa černého. Při jarním a podzimním tahu se tady vždy na chvíli zastaví orel mořský.
Členská základna má v současné době 16 členů, z toho 9 členů je chovateli loveckých psů.Výbor mysliveckého sdružení se skládá z 5 členů. Hlavní naší náplní je péče o zvěř, myslivecká zařízení a políčka pro zvěř. Naše myslivecké sdružení je vlastníkem rozsáhlého pozemku s vodní plochou a chatou, na které v současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Protože každá činnost něco stojí, nabízí naše myslivecká společnost od roku 2005 poplatkové hony na drobnou zvěř pro lovecké skupiny nebo jednotlivce.
Z kulturních akcí pořádáme každý rok v lednu myslivecký ples, jehož tradice se táhne již třicet let. Tento ples je díky bohaté myslivecké tombole a výzdobě hojně navštěvován nejen občany Černíkovic, ale i sousedních vesnic a měst. V měsíci červnu je pro obyvatele Černíkovic a okolí připraven myslivecký den spojený s chytáním ryb, který rok od roku získává stále více na oblibě.
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:702
TÝDEN:1847
CELKEM:419653