Třídění odpadů (separace, oddělený sběr) je sběr, kdy odpady jsou rozděleny podle jejich druhu a povahy s cílem usnadnit jeho specifické zpracování (např. recyklaci). V praxi je tento pojem spojován nejčastěji s odděleným sběrem využitelných složek, které se dále recyklují nebo jinak využívají. Označuje se tak i sběr nebezpečných složek komunálních odpadů, protože ty vyžadují speciálnější způsoby dalšího nakládání než běžný komunální odpad. V České republice se odděleně sbírá např. papír, sklo, plasty, nápojový karton, kovy, bioodpad, elektroodpad a objemný odpad, nebezpečný odpad a další.
Málokdo si na obalech vedle nadpisů, obrázků a barev všimne nenápadných symbolů. Ať je to kelímek od jogurtu, sáček od arašídů nebo krabička od sýra, na všech najdeme symboly: písmena a čísla. Jde o tzv. „recyklační značky“ – tedy označení, které se skládá z trojúhelníkové grafické značky doplněné buď o číselné, nebo textové označení materiálu. Případně se uvádí číselné i textové označení zároveň.
Značení a nároky na obaly pomáhají řešit zákony a směrnice, a to nejen v rámci České republiky, ale také na mezinárodní úrovni. I když to vypadá jako velká věda, vše na obalu má své vysvětlení. Recyklační symboly (značky) mají důležitou informační hodnotu. Právě díky nim můžeme jednoduše identifikovat materiál nebo materiály, z nichž jsou obaly vyrobeny. Tyto důležité informace nám říkají např. to, jak můžeme s produkty manipulovat, jak a kde je můžeme skladovat, ale také to, jak naložit s prázdnými obaly po spotřebování jejich obsahu. Recyklační symboly jsou základními nositeli informací o správném třídění odpadu.
Dnes jsou obaly velmi odolné a mohou obsahovat škodlivé a toxické látky. Jejich správné třídění hraje velmi důležitou roli. Pojďme se proto podívat na recyklační značky, které nám nejspíš nejsou úplně cizí, ale často váháme, co přesně znamenají. V souvislosti s tříděním odpadu nás nejvíce zajímají ty symboly, které se vztahují k obalu. Ty mají za úkol podporovat především jeho správné vytřídění. V závěru je ale vše v našich rukou, a to doslova!
Papírový odpad
Patří do modrého kontejneru a je označovaný zkratkou PAP. Potom se rozlišuje číslem:
Sklo
Vratné lahve lidé nosí zpět do obchodů, ale jiné sklo se recykluje. V našich obcích patří do zeleného kontejneru. Výhodou je, že sklo lze recyklovat donekonečna. Také skleněný odpad má své symboly:
Plasty
Patří do žlutého kontejneru. Symboly na plastových obalech se liší, už jsme se zmínili o trojúhelníku, ten bývá doplněný ještě zkratkou materiálu, ze kterého je vyrobený a číselným označením v rozmezí 1-7:
Nápojové kartony
Mezi nápojové kartony patří například obaly od mléka nebo džusů. Tyto obaly třídíme do žlutých kontejnerů na plasty. Mají následující značky:
Kovy
Kovy jsou cennou surovinou, kterou lze recyklovat donekonečna. Nepatří pouze do hnědých kontejnerů, lze je třídit i do žlutých nádob na plasty (ale jen plechovky od nápojů!!!) – proto je vždy důležité sledovat samolepky umístěné na kontejnerech. Nádoby na třídění kovů slouží ke sběru drobnějšího kovového odpadu, objemné kovové odpady patří do sběrných dvorů.
Značení kovových obalů poznáte podle recyklačního symbolu trojúhelníku se šipkami a číselným označením v rozmezí 40–49 a podle příslušné zkratky:
RECYKLAČNÍ SYMBOLY POMÁHAJÍ PŘÍRODĚ!
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:124
TÝDEN:357
CELKEM:435163